Farma Držovice

Farma Držovice - Naše farma

Jelikož se Držovice nacházejí na území někdejších Sudet, o historii statku toho bohužel příliš mnoho nevíme. Díky návštěvě potomků někdejších německých majitelů jsme se dozvěděli, že po generace patřil statek movité rodině z Ústí nad Labem, která ale už před druhou sv. válkou na statku nežila, měla zde najatého správce a Držovice využívala jako letní byt. Statek patřil svou rozlohou k větším a kromě chovu skotu a pěstování klasických plodin se věnoval především chmelařství a ovocnářství, na jehož sklizeň se najímali sezónní pracovníci.

Po roce 1948 byla v objektu statku státní traktorová stanice a obytná část byla rozdělena na menší byty. Vzrostlé stromy na dvoře vzaly v průběhu let za své. Při rekonstrukčních pracích jsme narazili na spoustu pozůstatků této doby. V 90. letech byl celý objekt i s přilehlými pozemky navrácen poválečným majitelům a vzápětí prodán soukromému zemědělci, který zde hospodařil do roku 2001, kdy ho zakoupila naše rodina. 

Na jaře 2002 jsme započali se stavebními úpravami a zároveň s chovem koz. Naše první „stádo“ čítalo tři kůzlátka. V prvních dvou letech jsme chovali i další domácí zvířata, náš cíl - chov koz – jsme ale neopustili, a tak stádo čítalo v roce 2006 asi 50 matek a stále se rozrůstalo. Takový počet zvířat se samozřejmě neobešel bez dostatečné pastvy. Ze zaplevelených a neobdělávaných polí se nám podařilo vytvořit kvalitní pastviny těsně přiléhající ke stáji. V menší stodole v areálu farmy je od konce roku 2005 kozí stáj. 

V roce 2008 jsme k ní přistavěli ještě další část. Do větší části stodoly jsme v tomtéž roce vestavěli dojírnu pro kozy a ovce a zbytek využíváme jako potřebné zázemí. A aby toho nebylo málo, v roce 2008 jsme ještě nově vybudovali celý kanalizační systém farmy a hlavně se nám podařilo vybudovat v přízemí hlavní budovy zbrusu novou mlékárnu s malou prodejnou.

Na naší farmě najdete kozy, ovce a psy. V užitkovém chovu máme čistokrevné kozy bílé krátkosrsté, hnědé krátkosrsté a jejich křížence. Ovce chováme dojné východofríské.

Naše obhospodařované pozemky i hospodářská zvířata jsou zařazena do ekologického zemědělství. 

Nepoužíváme žádnou chemii pro ošetřování půdy, rostlin ani zvířat. 

Produkty: KOZÍ VÝROBKY: Kozí čerstvý sýr bochník BIO Kozí čerstvý sýr - váleček BIO Kozí zrající sýr polotvrdý BIO - bochník ve vosku Kozí polotvrdý zrající sýr BIO - vosk PŘÍŘEZ Kozí polotvrdý zrající sýr - bochník v plasticoatu Kozí polotvrdý zrající sýr - plasticoat PŘÍŘEZ Kozí kefír plnotučný BIO Kozí mléko BIO Kozo/ovčí tvaroh BIO Kozí váleček vosk (mini) OVČÍ VÝROBKY: Ovčí čerstvý sýr bochník BIO Ovčí čerstvý sýr bochník- váleček BIO Pecorino ovčí - polotvrdý zrající sýr Pecorino ovčí - polotvrdý zrající sýr PŘÍŘEZ Ovčí polotvrdý zrající sýr ve vosku bochník BIO Ovčí polotvrdý zrající sýr ve vosku přířez BIO Ovčí jogurt BIO KRAVSKÉ VÝROBKY: Kravský čerstvý sýr - bochník BIO Kravský čerstvý sýr - váleček BIO Kravský čerstvý sýr - váleček ochucený OKÁČ - ementál kravský OKÁČ - ementál kravský PŘÍŘEZ Farmářský sýr BIO - bochník ve vosku (Gouda) Farmářský sýr BIO - vosk PŘÍŘEZ (Gouda) Farmářský sýr - bochník v plasticoatu (Gouda) Farmářský sýr - plasticoat PŘÍŘEZ (Gouda) Váleček vosk BIO (minigouda) Tvaroh kravský BIO Kravský kefír plnotučný BIO Kravský jogurt bílý plnotučný BIO Kravský jogurt ochucený - rakytník Kravský jogurt bílý - brusinka Kravské mléko pasterizované BIO

Kategorie produktů:

Mléčné výrobky

Fotogalerie:


Certifikáty a ocenění:

Pořádá:
Ve spolupráci s:
Partneři kulaťáku:
Partneři sdružení:
verbalni-logo kudyznudy_logo

© 2012 Farmářské trhy, z.s. – organizátor Farmářských trhů na Kulaťáku | Design by Plechárna | Developed by Hanyes